Neplodnosť ženy môže byť vrodená, podmienená anatomicky /morfologicky/, hormonálne, imulogicky, infekčne, psychogénne, môže k nej dôjsť na podklade užívania určitých liekov či môže súvisieť s iným ochorením. Cyklické hormonálne zmeny v ženskom organizme, zaisťujúce reprodukčné funkcie, sú závislé na jemnej súhre troch orgánov – hypotalame, hypofýze /časti mozgu/ a ováriu. Porucha na ktoromkoľvek stupni tejto osi vedie k menej či viac vážnym nepravidelnostiam vo vylučovaní ženských hormónov, ktorých dôsledkom môže byť až k neschopnosť otehotnieť.
Hoci niektoré príčiny sterility sú častejšie a iné pomerne vzácne, i z tohto stručného výpočtu možných zdrojov problémov vyplýva, aké dôležité je vyšetrenie príčiny a následne aplikovanie kauzálnej liečby /teda liečby konkrétneho problému/. Z hormonálnych prípravkov sa používajú v liečbe tzv. antiestrogény, gonadotropíny, GnRH agonisti a antagonisti.
Po tomto stručnom uvedení do problematiky odpovedám na otázku, či je vhodné doporučovanie prípravkov hormonálnej antikoncepcie /HAK/ v rámci liečby neplodnosti ženy. V žiadnej odbornej literatúre sa tento postup neodporúča. Ide pravdepodobne o empirický /na skúsenosti založený/ pokus, spočívajúci na predpoklade, že po niekoľkomesačnej aplikácii HAK a jej následnom vysadení môže byť vylučovanie reprodukčných hormónov u ženy v nerovnováhe tak, že môže dôjsť k nepravidelnostiam vo vývoji vajíčok a samotnej ovulácii. Okrem možnosti, že následne k žiadnej ovulácii nedôjde, existuje i možnosť, že dôjde k ovuláciám niekoľkým v priebehu jedného cyklu – to je pravdepodobne zdrojom predpokladu na otehotnenie u gynekológov, ktorí takýto postup odporúčajú. Domnievam sa však, že tá istá možná hormonálna nerovnováha po vysadení HAK môže ale viesť i k určitej zvýšenej pravdepodobnosti včasného spontánneho potratu po takto „liečenej“ sterilite - odborná literatúra a vedecké práce sa však i k tejto možnosti vyjadrujú veľmi opatrne.
Som presvedčený, že žiadny z uvedených /i neuvedených/ faktov nenasvedčuje, že by prípravky HAK bolo vhodné odporúčať ako liečbu ženám, ktoré nemôžu otehotnieť. Dnešná medicína má omnoho účinnejšie diagnostické a terapeutické postupy, na základe ktorých dokáže relatívne účinne problémy riešiť či aspoň diagnostikovať – používanie HAK k nim určite nepatrí a je určené k dosiahnutiu presne opačného efektu. Jej eventuálne použitie môže síce náhodne k otehotneniu i úspešnému donoseniu dieťatka prispieť, v absolútnej väčšine prípadov však ide o stratu času pri riešení problému neplodnosti.
MUDr.Ivan Wallenfels