Jednou z častých príčin nepravidelnosti menštruačného cyklu a/alebo ženskej neplodnosti je nízka telesná hmotnosť alebo malé percento telesného tuku. Štúdia Dr. Frischovej zistila, že na to, aby mala žena normálne menštruačné cykly je potrebné, aby sa telesný tuk podieľal na celkovej telesnej hmotnosti aspoň 22 %. Štíhlym ženám, ktoré schudnú alebo priberú čo i len 1,5 až 2,5 kg môže táto zmena spôsobiť zastavenie alebo opätovný návrat menštruačného cyklu.
Telesný tuk je metabolicky aktívne tkanivo a výrazne ovplyvňuje ženskú plodnosť.
Po prvé, tukové tkanivo je dôležitým zdrojom estrogénov. Konvertuje androgény (mužské hormóny) na estrogény a počas fertilného (plodného) veku ženy zabezpečuje približnej jednu tretinu celkového množstva estrogénov.
Po druhé, chudé ženy vytvárajú menej účinnú formu estrogénov než ženy s vyšším percentom telesného tuku a menej účinný estrogén má slabšiu schopnosť stimulovať reprodukčné funkcie.
Po tretie, štíhle ženy majú vyššie množstvo krvného proteínu – globulínu viažuceho pohlavné hormóny (SHBG) – ako je bežné a ten viaže estrogény; a preto majú menej voľne dostupného estrogénu na stimuláciu reprodukčných orgánov.
Po štvrté, u príliš štíhlych žien spodná časť medzimozgu – hypotalamus, nedostatočne stimuluje hormóny plodnosti – folikuly stimulujúci hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH). Normálne hypotalamus rytmicky vylučuje hormón gonadorelin (GnRH), v intervale približne deväťdesiatich minút. GnRH stimuluje FSH a LH. Ak telo nemá dostatočné množstvo tuku, hypotalamus prestane vylučovať GnRH tak ako je normálne. V dôsledku toho poklesne hladina FSH a LH a sú vylučované v množstvách typických pre dievčatá pred pubertou. Hormón leptín, ktorý produkujú tukové bunky, stimuluje normálne uvoľňovanie GnRH. Nedostatok telesného tuku má za následok nedostatok leptínu, a tak vylučovanie GnRH poklesne.
Z týchto, ale aj z ďalších dôvodov, ktoré sa stále skúmajú, má prílišná štíhlosť negatívny vplyv na ženské cykly.
Spracované podľa knihy Plodnosť cykly a výživa od M.M Shanonovej