159.2.1Mail s prosbou o radu pri vyhodnotení záznamu, ktorý sme prednedávnom dostali do ústredia LPP, bol podnetom k napísaniu tohto príspevku, pretože problém, ktorý pisateľka riešila, trápi viaceré ženy:

Čo robiť s nezvyčajne dlhou menštruáciou, ktorá začína ako hnedý výtok a prechádza do 7-8 dňového krvácania a komplikuje manželský sexuálny život?

Ktorým dňom sa v takejto situácii začína nový cyklus?

Ako praktizovať STM, keď som po plastike krčka maternice?

Niektoré ženy riešia len otázky týkajúce sa krvácania, iné len otázky používania STM, keď sa nemôžu oprieť o pozorovanie hlienu, a nie je neobvyklé, keď dostaneme na do rúk záznam, ktorého vyhodnotenie komplikujú obe spomenuté komplikácie.

Nezvyčajne dlhá menštruácia začínajúca

Čítať ďalej


158.33Sme mladý pár, obaja sme katolíci, plánujeme mať sobáš v kostole, ale rozhodli sme sa nemať deti. Počula som, že sviatostné manželstvo nie je platné, ak nechceme mať deti. Je to pravda? Nezdá sa nám to.


Skôr ako snúbenci vyslovia svoj manželský sľub, dostanú tri dôležité otázky. Týkajú sa slobody ich rozhodnutia vstúpiť do manželstva, ochoty prijať deti a rozhodnutia pre trvalú vernosť svojmu manželskému partnerovi. Nevyhnutnou podmienkou na jeho uzatvorenie je kladná odpoveď na všetky tri otázky a teda aj na otázku: "Ste ochotní s láskou prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a zákonov jeho Cirkvi?"

Manželský akt, ktorým

Čítať ďalej


     Premenstruační syndrom (PMS) je vcelku častá věc. Trpí jím asi 40–60 % žen v reprodukčním věku, spolu s nimi často i jejich okolí. Jak vyplývá z názvu, PMS se objevuje vždy před menstruací, ve druhé polovině cyklu, po proběhnuvší ovulaci. Příznaky většinou ustoupí se začátkem menstruace, nejpozději v průběhu jednoho až dvou dnů. Tyto příznaky mohou být velmi pestré, jejich seznam v lékařské literatuře čítá asi 200 položek. Nejtypičtější z nich jsou únava, úzkost, plačtivost, změny libida, podrážděnost, bolesti kloubů, zadržování vody, bolestivost prsou, nárůst hmotnosti, nespavost nebo naopak zvýšená spavost, nechutenství nebo naopak zvýšený apetit, chutě na sladké, nadýmání, a další. Někdy se můžou před menstruací zhoršit potíže, které žena mívá v průběhu celého cyklu. V takovém

Čítať ďalej


156.5Úprimne poviem, že ak by som ja bola neveriaca, asi by mi na odmietnutie bariérovej antikoncepcie nestačili tie ekologické a zdravotné dôvody (hormonálnu antikoncepciu by som odmietla zo zdravotných dôvodov, prerušovaný sex pre jeho nespoľahlivosť a určitú neestetiku, sterilizáciu asi pre tú „konečnosť“…). Neviem, či by som sa viac zamýšľala – ale ak by môj manžel v takom prípade bol ten, ktorý veriaci je, tak určite by som chcela poznať jeho dôvody, jeho myslenie. Tak tu ponúkam pár inšpirácií, myšlienok:

     Dostojevskij povedal (v románe Bratia Karamazovci): Ak Boh nie je, všetko je dovolené. Ak totiž niekto neuznáva niekoho vyššieho od človeka, stráca oporný bod celej morálky, mravného správania človeka. Potom bude

Čítať ďalej


Mám výhodu, že som si mohol prečítať príspevok Karla Skočovského, s ktorým úplne súhlasím. Pokúsim sa reagovať niekoľkými „suchými“ poznámkami, ktoré by mohli z odborného hľadiska doplniť uvedený príspevok.
I keď základ sexuálneho chovania je biologický a možno predpokladať značný vplyv pohlavných hormónov, prejavy ľudskej sexuality sú determinované predovšetkým sociálne. Ďalšími faktormi sú vplyvy psychogénne, nutričné a dokonca i geografické. Pri problémoch v sexuálnom prežívaní treba preto vždy brať do úvahy všetky tieto vplyvy. Dotknem sa najdôležitejších z nich.

Podmienkou normálnej sexuality je dostatok estrogénov, ktoré prevažujú v prvej fáze cyklu. Estrogény majú všeobecne stimulačné a proliferačné účinky na pohlavné orgány, sekundárne pohlavné znaky, ich dostatočné množstvo pozitívne ovplyvňuje

Čítať ďalej