Mám tri deti, dve sa narodili cisárskym rezom. Druhý a posledný pôrod bol veľmi riskantný. Lekári mi povedali, že ďalšie tehotenstvo a následný cisársky rez by nemuseli dobre dopadnúť. Okrem iného, mám aj iné zdravotné problémy nekompatibilné s ďalším tehotenstvom. S manželom sme od začiatku skúšali PPR, ale mám nepravidelný cyklus a dvojité ovulácie. 5-krát som otehotnela (žiaľ, dvakrát potratila) napriek tejto vami určenej metóde ako veľmi spoľahlivej, čiže táto metóda pre mňa nie je absolptne spoľahlivá. Ako môžem vyriešiť tento problém?

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu dôveru voči LPP. V občasníku LPP sme nedávno venovali práve tejto problematike. Neviem, či ho máte – posielam Vám spomínaný článok z občasníka v prílohe, aby som zbytočne nerozširovala túto odpoveď.
Medzi riadkami – aj keď to priamo nie je vyslovené – cítim otázku, či vo Vašom prípade neexistuje oprávnený dôvod na používanie nejakého iného spôsobu okrem PPR, aby ste spoľahlivo predchádzali tehotenstvu. Inak povedané – či by Váš problém nebol ľahko riešiteľný nejakou formou antikoncepcie, ak nie hormonálnou, tak nejakou inou – bariérovou, behaviorálnou (prerušovaným stykom) alebo priamou sterilizáciou.
Nik Vám nemôže udeliť „výnimku“, aby ste mohli používať nejakú formu antikoncepcie – a to jednoducho preto, lebo nik nemá kompetenciu na to, aby určoval, čo je dobré a čo zlé. Používanie antikoncepcie je mravným zlom – ak človek vedome chce urobiť pohlavný akt neplodným, „sterilizovaným“. Preto aj keby ste boli v akejkoľvek ťažkej situácii, ani vtedy nik nemôže povedať, že vo Vašom prípade sa zlo „prerobí“ na dobro.
Snaha o predchádzanie tehotenstvu z objektívneho dôvodu nie je zlá. Vo Vašom prípade táto snaha môže byť oprávnená a dobrá. Ale aj keď máte dobrý úmysel, tento automaticky neposväcuje prostriedky, ktorými ho chcete dosiahnuť. PPR – ako orientácia vo vlastnej plodnosti – je prostriedkom mravne dobrým (teraz nehodnotím efektívnosť). PPR nie je „prirodzenou antikoncepciou“ a jeho podstata je úplne iná.


Píšete, že napriek „nami určenej metóde ako veľmi spoľahlivej“ je pre Vás nespoľahlivá. Pre upresnenie: spoľahlivosť tej-ktorej metódy neurčujeme my – teda spoľahlivosť STM metódy neurčila LPP, ani tí, ktorí metódu vyučujú. Spoľahlivosť jednotlivých metód PPR podlieha výskumu a štúdiám rovnako ako antikoncepčné metódy. Viac o efektivite jednotlivých metód si nájdete napr. aj na Wikipédii s odkazom na zdroje odborných štúdií. Možno Vás prekvapí, že tieto štúdie neiniciuje Cirkev, ale skôr odborníci medicíny. To, že STM je spoľahlivá, je výsledkom prospektívnej štúdie trvajúcej viac ako 20 rokov. Túto štúdiu napr. iniciovala nemecká vláda a robil ju tím odborníkov z kliniky v Heidelbergu. Výsledky boli zverejnené v zdravotníckom periodiku Human Reproduction.


Samozrejme, chápem, že pre Vás je najpodstatnejšou vlastná skúsenosť. Tu by ma naozaj úprimne zaujímalo, či je táto skúsenosť objektívna. Často sa totiž stretneme s tým, že aj tí, ktorí tvrdia, že používali PPR, danú metódu nesprávne aplikovali, alebo v skutočnosti používali nejakú zmes metód z počutia. V LPP ponúkame absolvovanie kurzu, literatúru a anonymnú bezplatnú službu poradenstva. Boli by sme vďační, ak by ste nám poskytli záznamy cyklov, v ktorých ste neplánovane otehotneli. Nemusíte uvádzať meno ani žiadne osobné údaje. Máme o to záujem čisto z odborného hľadiska. Zároveň by ma zaujímalo, podľa čoho ste určili dvojité ovulácie.
Mojou úlohou tu nie je presviedčať Vás o spoľahlivosti a efektivite STM. To, že STM je najspoľahlivejšou metódou plánovania rodiny, je odborná skutočnosť (kondómy a prerušovaný styk majú najnižšiu efektivitu, všetky hormonálne preparáty sú potenciálne abortívne a sterilizácia tiež môže zlyhať). Ale aj keby nebola, aj tak mravnosť toho-ktorého spôsobu nezávisí od efektivity pri predchádzaní tehotenstvu. Morálka nie je ani vecou dohody. Napr. človeku v sociálnej núdzi nik neudelí výnimku na to, aby okradol suseda.
Ak by Vás bližšie zaujímali dôvody, pre ktoré je taký radikálny rozdiel medzi PPR a antikoncepciou, prečo je jedno dobré a druhé zlé – odporúčam Vám články  „Výber z Novín LPP“ - sú uvedené aj na našej stránke v sekcii Sexuálna etika.
Pýtate sa, ako vyriešiť Váš problém. Myslím, že najprv si musíte Vy sama s manželom vyjasniť, čo je v skutočnosti Vaším problémom. Zdravotné ťažkosti, nepravidelné cykly? Problém vyznať sa a orientovať v plodnosti? Alebo je problémom prijatie náročnosti PPR kvôli zdržanlivosti, ktorú tieto metódy vyžadujú? Nepopierame, že používanie a praktizovanie PPR je náročné. Verím však, že Boh od nás nežiada to, čo by sa nedalo uskutočniť a On nám prvý prichádza na pomoc so svojou milosťou. Ak Vy máte záujem, v LPP sme ochotní naučiť Vás STM, sprevádzať Vás počas vyhodnocovania cyklov, poradiť. Ak si potrebujete ujasniť otázky vo svedomí, ako základ Vám odporúčam prečítať si Katechizmus Katolíckej cirkvi – najmä časť o manželstve a potom časť o manželskej čistote. Cirkev nás nenechala samotných a to, čo od začiatku učila, je zhrnuté v encyklike Pavla VI. Humanae vitae – je to útla knižočka a nie je ťažká na pochopenie.
A nakoniec je zrozumiteľným a ľahkým jazykom napísaná kniha Radostná zvesť o sexe a manželstve od Christophera Westa a najnovšie aj kniha Sex, ako ho nepoznáte od Ksawery Knotza. Obidve má LPP v ponuke – ak máte záujem, môžete si ich objednať cez našu internetovú stránku.

Pozdravujem a prajem Vám všetko dobré,
Mgr. Schindlerová Mária, LPP