Dr. Edward C. Green, PhD., pracovník v oblasti prevencie AIDS a vedúci výskumu v harvardskom Centre pre populáciu a rozvoj hovorí, že úspech programu prevencie AIDS v Ugande tak rozzúril západné skupiny angažované v prevencii AIDS, že ho chcú radšej zničiť, ako zmeniť svoj „len-kondómový“ prístup.
V januárovom 31. vydaní Weekly Standard Green píše, že ugandský úspech, založený na sexuálnej zdržanlivosti a manželskej vernosti, „priamo spochybňuje kľúčové hodnoty a postoje zbožštené západnou sexuálnou revolúciou“. A ďalej píše: „Aké rozčuľujúce, že prístup, ktorý nie je financovaný veľkými darcami a bol vysmiaty zahraničnými odborníkmi, by mal byť práve tým, čo funguje.“
S odôvodnením, že AIDS sa rozširuje najmä sexuálnym kontaktom, ugandská vláda na začiatku deväťdesiatych rokov rozhodla, že najlepší spôsob prevencie pred týmto šírením by bol presvedčiť občanov štátu, aby prijali sexuálnu zdržanlivosť a vernosť v manželstve. Tento pomerne lacný pôvodný program vyžadoval len malé financovanie či podporu zvonku a jeho výsledky sa považujú za udivujúce. Výskyt HIV/AIDS v Ugande klesol o polovicu - z 15% v roku 1991 na 4% v roku 2004. Ostatné krajiny, napr. Keňa a Senegal, začali ugandský program napodobňovať.
Green hovorí: „Dalo by sa očakávať, že tento (ugandský) model sa bude po svete kopírovať... Namiesto toho však upadol, a to dokonca aj v krajine svojho vzniku.“
Zatiaľ rôzne mimovládne organizácie (vrátane UNICEF-u, UNFPA, Svetovej zdravotníckej organizácie a Centier pre kontrolu chorôb) šírili dogmu o kondómoch ako o prvej, poslednej a stálej prevencii choroby AIDS. Po tom, čo tieto organizácie vykonali v Afrike väčšinu práce v oblasti prevencie AIDS, sa môže zdať trochu prekvapivé, že výskyt AIDS stúpa do súčasných pandemických rozmerov. Green píše, že „len málo odborníkov na AIDS chcelo prijať dôkaz z Ugandy, pretože ľudia neradi priznávajú, že sa mohli mýliť, obzvlášť v otázke týkajúcej sa nespočetných miliónov dolárov a životov miliónov ľudí.“
Green povedal, že do roku 2002 vo vyjadreniach zamestnancov USAID a Centier pre kontrolu chorôb, v ktorých hodnotili situáciu v Ugande, ani raz nespomenuli zdržanlivosť alebo vernosť. „Hovorili výhradne o latexe, o liekoch, o výskume vakcíny,“ povedal.
Green píše, že zahraniční darcovia systematicky podkopávali úspešný ugandský model. Propagácia kondómov je teraz v Ugande „všadeprítomná“ a neexistujú plány na zásah, ktorý by podporoval vernosť alebo zníženie počtu partnerov. „Naozaj,“ hovorí Green, „až na zriedkavé výnimky jednoducho odmietli platiť za takéto programy.“
Táto zmena nebola prácou samotných Uganďanov. Senátor Sam Brownback po návšteve Ugandy povedal: „Africký predstavitelia sa stále viac hnevajú, že americké doláre sú podmienené prijatím kondómov.“ Brownback povedal, že ugandský prezident Yoweri Museveni je „v bitke so západnými darcami“, aby udržal reklamu na kondómy mimo svojho inovatívneho AIDS programu.
Green to zhŕňa: „V žiadnom prípade nie je jasné, že empirický dôkaz môže zvíťaziť nad ideologickou zaslepenosťou a súperiť s veľkým obchodom s farmaceutickými produktmi, ktorým sa prevencia AIDS stala.“
Zdroj: LifeSiteNews.com, 4.2.2005