Fajčenie a antikoncepcia. Táto kombinácia dnes pripútava na nemocničné lôžka už štrnásťročné dievčatá s diagnózou, s ktorou ešte nedávno končili v rukách lekárov skôr ich staré mamy. Desiatky mladých dievčat sa ročne ocitnú v nemocnici s hlbokou žilovou trombózou, v horšom prípade dokonca s náhlou cievnou príhodou. Je to jav posledných rokov, keď sa k antikoncepcii dostáva čoraz viac mladých dievčat.
Podľa profesora a detského lekára Svetozára Dluholuckého sa dnes dostávajú k antikoncepčným tabletkám už aj štrnásťročné dievčatá. "Ak majú ešte vrodenú poruchu zrážanlivosti krvi a fajčia, tak sa ocitnú u nás na oddelení s cievnou príhodou," uviedol.
Vrodená porucha zrážanlivosti krvi existuje u mnohých ľudí, nie u všetkých sa však končí trombózou či mozgovou príhodou. "Ak áno, väčšinou sa prejaví až okolo 50 roku života. Ale ak začne takýto človek užívať lieky, ktoré vplývajú na zrážanlivosť krvi, a tou antikoncepcia je, tak sa môže prejaviť už v pubertálnom veku," vysvetľuje profesor Dluholucký. Informácie o tom, že náhle cievne príhody sa začali objavovať už aj u 13- až 18- ročných dievčat, sa podľa Dluhockého objavili aj v odbornej literatúre.
Aj v bratislavskej detskej fakultnej nemocnici každoročne hospitalizujú dievčatá s hlbokou žilovou trombózou, ročne ich je päť až desať, väčšinou vo veku okolo 15 až 16 rokov. Hematologička a zástupkyňa riaditeľa nemocnice Zuzana Laluhová hovorí o viacerých príčinách, ktoré spôsobujú trombózu už u mladých dievčat: "
Je to súhra viacerých faktorov – fajčenie, nesprávny spôsob života, nijaký pohyb, nedostatok tekutín a k tomu vrodená porucha zrážanlivosť krvi a užívanie antikoncepcie".
V prípade, že sa u dievčaťa potvrdí vrodená zvýšená zrážanlivosť krvi, je potrebná dlhodobá liečba. "V takom prípade tiež neodporúčame celoživotne užívať lieky, ktoré zrážanlivosť ovplyvňujú, teda napríklad hormonálnu antikoncepciu," dodala Zuzana Laluhová.
Prvým varovným príznakom trombózy je bolesť nôh, sťažené je tiež dýchanie. Pri náhlej cievnej príhode pribudne aj zmenená srdcová činnosť či krútenie sa hlavy. Následky náhlej cievnej príhody môžu byť podľa Dluholuckého pre niektoré dievčatá aj doživotné. "Môže sa stať, že ostanú invalidné," dodal. Pri cievnej príhode totiž dochádza k zastaveniu prívodu krvi do niektorých tkanív a v takom prípade môže dôjsť k ich odumretiu.
Profesora Dluholuckého tiež zaráža, ako sa k antikoncepcii dostávajú dievčatá mladšie ako 15 rokov. "U mnohých dievčat rodičia ani netušia, že ich dieťa užíva v takom skorom veku hormonálne lieky a ešte aj fajčí," dodal. Aj podľa gynekológa Dušana Táborského je čudné, ak sa k tabletkám dostávajú aj tak mladé dievčatá.
"Neverím tomu, že by im nejaký kolega normálne predpísal antikoncepciu. V krajnom prípade ju môže predpísať detský gynekológ, pri niektorých typoch chorôb. Ale určite nie ako antikoncepciu. Dá sa k nej dostať možno v niektorých lekárňach, ktoré nepýtajú recept. Napríklad cez staršiu kamarátku. Mne keď príde také dievča po tabletky, tak ju pošlem preč a zavolám si rodičov," dodal.
Zdroj: Katarína Lovasová, Pravda 8. augusta 2008