Ako antikoncepcia ovplyvňuje atraktivitu -  a mnohé iné nepriaznivé účinky 

 Keď ženy hovoria o „svojich dňoch“, keď neprežívajú pocit, že sú krásne, a zasa o dňoch, keď sa cítia príťažlivo, veda tieto pocity definuje ako cyklickú príťažlivosť. Je dokázané, že ženy sú počas ovulácie pre mužov citeľne príťažlivejšie a zvodnejšie. Ovulačný cyklus spôsobuje nebadané zmeny v zjave žien, ktoré však muži vnímajú. Takisto ženy sa počas ovulácie cítia zvodnejšie a potvrdzujú nárast libida.  

Bohužiaľ, ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, neokúšajú tieto „maximá príťažlivosti“, nakoľko k ovulácii nedochádza. A žiaľ nie je to jej jediný negatívny účinok na ženské telo. 

 

Antikoncepcia mení voľbu partnera 

 Britská štúdia z roku 2009 pod názvom „Ovplyvňuje antikoncepčná tabletka voľbu partnera u ľudí?“, ktorú publikovali v magazíne Trends in Ecology and Evolution – nielen potvrdzuje, že antikoncepcia má čo do činenia so ženskou príťažlivosťou, ale tiež odhaľuje vážnejšie zistenia: pod jej vplyvom si žena vyberá partnera inak, ako by bolo pre ňu prirodzené.  

Štúdia, ktorej výskum trval vyše desať rokov, zisťuje, že ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, priťahujú menej mužní, nesymetrickí muži, a tí, ktorí sú týmto ženám geneticky podobní. Naproti tomu, ženy, ktoré ovulujú, prirodzene hľadajú vypracovaných, „mužných“ mužov a ktorí sú geneticky úplne odlišní .

Janet Smith, autorka lekcií Antikoncepcia: Prečo nie, vysvetľuje: „Už desiatky rokov vedci zisťujú, že feromóny – hormóny zodpovedné za sexuálnu príťažlivosť, sú nepriaznivo ovplyvňované užívaním hormonálnej antikoncepcie. Táto nielen poškodzuje zdravie ženy a vystavuje ju riziku neželaného tehotenstva, potratu, pohlavne prenosnej choroby, a mnohým iným nebezpečenstvám, ale taktiež stojí v ceste nájsť si vhodného partnera“. 

Dr. Anthony Caruso, špecialista na plodnosť v Chicagu dodáva: Ďalšia vážna vec je, že sa pokojne môže stať, že ak žena prestane užívať antikoncepciu, uvedomí si, že už ju viac jej manžel nepriťahuje. U mužov síce môže byť koncept príťažlivosti odlišný, no tieto zmeny ho tiež ovplyvňujú.“  

 Na vôni záleží 

 Síce si to žena neuvedomuje, no v čase, keď ovuluje, má schopnosť doslova „vyčuchať“ si partnera s dobrou genetickou kompatibilitou. Vôňa tela v sebe nesie HHS – hlavný histokompatibilný systém (histokompatibilita je zlučiteľnosť tkanív dvoch jedincov). „Ukazuje sa, že bunky tohto systému, ktoré sú súčasťou imunitného systému, zohrávajú hlavnú rolu pri produkcii feromónov“, vysvetľuje Caruso.   

 V roku 1995 švajčiarsky zoológ Claus Wedekind urobil pokus zvaný „spotené tričko“. Vybral 49 žien a 44 mužov na báze ich génových typov HHS. Muži dostali čisté tričká, a mali v nich spať dve noci. Potom tieto trička dali do škatúľ s otvorom, kde si ženy mohli privoňať. Následne mali ohodnocovať nakoľko je pre nich táto vôňa intenzívna, príjemná, sexy. Výsledkom bolo, že väčšina žien bez váhania uprednostňovala vône tých mužov, ktorí mali odlišné HHS gény ako ony. Zatiaľ čo ženy, ktoré užívali antikoncepciu, uprednostňovali vône mužov s podobnými HHS génmi. 

 „Toto dokazuje, že hormonálna antikoncepcia zbavuje ženy pôvodného čuchového vnemu, a začnú ju viac priťahovať muži s podobným HHS“, vysvetľuje Caruso. „Zrejme aj kvôli tomu, že antikoncepcia v tele ženy vzbudzuje umelo vytvorený stav podobný tehotenstvu a tak zohráva úlohu príťažlivosť domova a bezpečie, ktoré jej vyplýva z podobného HHS.“                            

Zdravie budúcich generácií 

 Autori štúdie sa tiež vyjadrili, že antikoncepcia by mohla mať škodlivé účinky aj pre budúce generácie a je dôležité výskum smerovať práve k tomuto faktu. Predpokladajú, že potomstvo žien antikoncepčnej generácie bude viac homozygotné (homozygot má pre jeden znak dve rovnaké alely, 1 gén má dvakrát), čo môže súvisieť s následným poškodením imunitného systému a nárastom genetických chorôb. 

Štúdia ďalej vysvetľuje, že genetická podobnosť negatívne ovplyvňuje snahy páru počať dieťa ako aj môže spôsobiť spontánne potraty, a tiež je spojená s preeklampsiou, čo je vážne ochorenie ciev placenty, vyskytujúce sa v druhej polovici gravidity. Jej následkom je príliš vysoký krvný tlak, bielkoviny v moči, nedostatočné zásobovanie dieťaťa krvou a kyslíkom. U matky môže spôsobiť vážne poškodenie obličiek, pľúc, pečene, kardiovaskulárneho či centrálneho nervového systému. Je to život ohrozujúca komplikácia pre dieťa i matku. 

Viac vedľajších účinkov 

Popri zásahoch do cyklickej príťažlivosti a výberu partnera, hormonálna antikoncepcia má ďalšie, ďalekosiahle riziká či vedľajšie účinky ako zvýšená náladovosť, sklony k depresii, nadváha a znížené libido. Vážnejšie riziká sú rakovina prsníka, srdcový infarkt, mŕtvica, krvné zrazeniny, vysoký krvný tlak, nádor pečene a žlčové kamene. Taktiež zvyšuje neplodnosť. 

„Keď hormóny pravidelne podliehajú umelo vyvolaným zmenám, mení sa tým celý hormonálny systém, a teda aj prirodzená dominancia hormónov a ich vylučovanie. Výsledkom je, že keď žena chce otehotnieť a prestane brať antikoncepciu, telo pokračuje v systéme, na ktorý ho antikoncepcia „nastavila“, a teda, akoby ju žena i naďalej užívala. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo ženy, ktoré dlho užívali hormonálnu antikoncepciu nemôžu len tak ľahko otehotnieť“, dodáva Dr. Fortanasce. 

 A nakoniec, mnohí si neuvedomujú, že táto tabletka môže pôsobiť ako abortifacient čiže spôsobiť „nechirurgický“ potrat v prvých týždňoch tehotenstva. „Tabletka (ako aj podkožné implantáty Norplant, či hormonálna injekcia DepoProvera) účinkujú na troch princípoch. Majú zastaviť ovuláciu – keď žena nevylúči vajíčko, nemôže otehotnieť. Menia viskozitu hlienu čo má zabrániť spermii dostať sa k vajíčku pri prípadnej ovulácii. Ak tieto dva mechanizmy zlyhajú (vajíčko sa uvoľní a spermia doň prenikne), je tu ešte tretí princíp – udržiavanie stien maternice v takom stave, aby sa embryo nemohlo v nej uhniezdiť, a teda uhynie. Doktor farmácie Bogomir Kuhar v magazíne Celebrate Life priblížil, že k takýmto potratom dochádza približne raz ročne u žien, ktoré užívajú „antikoncepčné abortifacienty“.