Ak príde k počatiu, stane sa tak prirodzenou cestou jedine v prvej tretine vajcovodu, nakoľko ženské vajíčko žije maximálne 24 hodín ( cesta do maternice trvá 5 -9 dní).
“Každý z nás mal veľmi presný moment začiatku svojho života, keď sa v jednej bunke - oplodnenom vajíčku- zhromaždili všetky postačujúce genetické informácie a týmto začiatkom je moment oplodnenia, o tom niet nejmenšej pochybnosti.“
Prof. Dr. Jérome Lejeune, nositeľ Nobelovej ceny za genetiku, objaviteľ príčiny Downovho syndrómu
Mechanizmus pôsobenia vnútromaternicového telieska (IUD) je v dráždení sliznice maternice a v znemožnení jej správneho vývoja. Dráždenie spôsobuje sterilný zápal, ktorý vyvoláva v organizme negatívne reakcie voči spermiám, vajíčkam a embryám. Zahusťuje hlien krčku maternice. Napriek tomu však niekedy prichádza k počatiu, ale embryo sa nemôže uhniezdiť v maternici a zahynie. Týka sa to či už nemedikovaných, tak aj medikovaných IUD (s obsahom medi alebo hormónov).
Moderná hormonálna antikoncepcia zahŕňa v sebe viacero mechanizmov účinku. Zabránenie dozretia vajíčka a vytvorenie nepriaznivého prostredia pre spermie sú antikoncepčné účinky tabletky resp. implantátov či náplastí a pod. Abortívny účinok, spôsobujúci potrat v rannom štádiu tehotenstva spočíva v tom, že hormonálny preparát spôsobuje ochabovanie svaloviny vajcovodov a zabraňuje nárastu sliznice maternice, v dôsledku čoho nemôže dôjsť k uhniezdeniu počatého života.