Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie. Budem mať 22 rokov a styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba 3 vakcíny v intervale pol roka. Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.
* * *
 
IvanRakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemôžu sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani tie, ktoré žijú v manželstve, v ktorom obaja partneri nikdy nemali pohlavný styk s inou osobou.

Z tejto charakteristiky spôsobu vzniku rakoviny krčka maternice vyplýva, že tou najprimárnejšou prevenciou je pohlavná čistota oboch partnerov. Až „sekundárnou“ primárnou prevenciou, avšak oveľa nedokonalejšou, je očkovanie. Nedokonalou preto, lebo dve vakcíny, ktoré sú na slovenskom a českom trhu, imunizujú len proti niekoľkým z mnohých typov vírusu HPV. Vakcína Silgard imunizuje proti typom 6,11,16,18, vakcína Cervarix proti typom 16 a 18, ktoré sú najčastejším pôvodcom zmien vedúcich k rakovine krčka.
„Najčastejším“ znamená, že sú zodpovedné za cca 70% prípadov, za ostatné prípady sú zodpovedné typy HPV, proti ktorým vakcína nechráni. Sekundárnou prevenciou v boji proti rakovine krčka sú pravidelné gynekologické kontroly raz za rok, keď sa zoberie cytologický ster z krčka, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou včas odhalí zmeny vedúce k rakovine. Využíva sa tu fakt, že od infekcie HPV môže krčok prechádzať postupnými zmenami, označenými CIN1, CIN2, CIN3 (CIN – Cervical Intraepithelial Neoplasia), a vývoj k rakovine cez tieto zmeny, zvané i dysplázie, trvá 10-20 rokov. Je teda dosť času, aby boli zmeny sterom včas odhalené a riešené. S mnohými si poradí vlastná imunita organizmu, v prípade pokročilejších zmien (CIN2, CIN3) je metódou voľby konizácia krčka (niekedy spojená s tzv. plastikou , takže dodnes mnohé ženy vedia, že mali kedysi urobenú „plastiku krčka“), kedy sa vytína tá časť krčka, v ktorej sú zmeny lokalizované. Z uvedeného vyplýva, že aj očkovaná žena by mala chodiť na preventívne gynekologické prehliadky, ktoré včas odhalia počínajúce zmeny. Vakcíny nemajú liečebný účinok, to znamená, že ženám, ktoré už sú infikované, je prakticky zbytočné vakcínu podávať – z toho dôvodu je najlepšie podať vakcínu žene ešte pred prvým pohlavným stykom, kedy ešte istotne nie je vystavená pôsobeniu HPV.

Z vyššie uvedených riadkov vyplýva, že som skôr skeptik ohľadom praxe s vakcínami. Mám tri dcéry, a rozhodne zatiaľ neplánujem zaplatiť im toto očkovanie. Skôr sa ich snažíme s manželkou vychovávať tak, aby bola pravdepodobnosť ich vystavenia vplyvu HPV čo najmenšia.

S úctou MUDr. Ivan Wallenfels, gynekológ