Bazálna telesná teplota (BTT) je teplota oddýchnutého ľudského organizmu meraná v pokoji, neovplyvnená jedlom, pitím alebo telesnou námahou.
Po ovulácii sa prasknutý folikul mení na žlté teliesko - corpus luteum a začína produkovať hormón progesterón, ktorý spôsobuje poovulačný vzostup bazálnej teploty. Tento vzostup trvá až do najbližšej menštruácie. Pre zdravú plodnú ženu sú preto typické dvojhladinové teplotné krivky, ako znázorňuje obrázok.
Meranie bazálnej teploty je veľmi užitočné, pretože umožňuje:
a.) jednoduché potvrdenie, že v cykle skutočne dozrelo vajíčko (prebehla ovulácia)
b.) veľmi presný odhad termínu najbližšieho menštruačného krvácania, čo ocenia najmä ženy s nepravidelnými cyklami / bližšie informácie nájdete v Príručke symptotermálnej metódy PPR /
c.) bezplatné a rýchle potvrdenie tehotenstva
d.) presný odhad dátumu pôrodu
Na vyhodnotenie teplotnej krivky a určenie plodného a neplodných období v cykle existujú presné pravidlá, ktoré si môžete naštudovať sami z publikácie Príručka symptotermálnej metódy PPR.
Liga ponúka možnosť naučiť sa symptotermálnu metódu aj formou kurzu STM, na ktorom na rozdiel od knihy môžete využiť prítomnosť učiteľského páru pre detailnejší výklad a osobnú konzultáciu.
Pravidlá merania
- Základnou podmienkou správneho merania BTT je, aby bola v priebehu cyklu meraná po prebudení vždy v rovnakom čase. Meraniu by mal predchádzať cca šesťhodinový odpočinok. Malé odchýlky v dobe merania ( ± 30 minút ) sú bezvýznamné. Väčšie výkyvy oproti obvyklej dobe merania môžu spôsobiť, že nameraná hodnota bazálnej teploty je zavádzajúca, čo môže viesť k nesprávnemu hodnoteniu teplotnej krivky. V prípade, že teplota bola meraná mimo rámca povolenej výchylky, je potrebné v záznamovej tabuľke nameranú teplotu označiť v riadku nepravidelnosti a vyznačiť čas, kedy bola meraná, prípadne dôvod neplatnosti teploty.
- Bazálna teplota sa meria v telesných dutinách: v ústach pod jazykom, v konečníku alebo v pošve. Nie pod pazuchou alebo v ušnej dutine.
Aj keď najviac rozšírené a všeobecne dostatočne presné je orálne meranie (v ústach pod jazykom), teploty merané v konečníku a v pošve bývajú spravidla presnejšie, pretože výsledok merania v ústach môže byť skreslený nestálosťou prostredia ústnej dutiny. Teploty namerané v ústach bývajú cca o 0,5°C nižšie ako teploty odmerané v pošve alebo konečníku.
- Bazálna teplota sa meria digitálnym teplomerom na meranie bazálnej teploty alebo bazálnym, prípadne lekárskym ortuťovým teplomerom.
Bazálny ortuťový teplomer meria teploty v rozsahu od 35°C do 38°C a jeho rozpätie je rozdelené po 0,05°C, čo je v praxi prirodzených metód potrebné. Meranie ortuťovými teplomermi má trvať minimálne 5 minút a po nameraní je potrebné teplotu buď vždy hneď odčítať a zaznamenať, alebo vždy nechať a zaznamenať neskoršie.
Digitálny teplomer umožňuje lepší užívateľský komfort, doba merania je cca 60-90 sekúnd a ukončenie merania je signalizované zvukovým signálom. Posledná nameraná teplota sa dá vyvolať z pamäte pred nasledovným meraním. Pri používaní digitálneho teplomeru nerozhoduje značka teplomera,je však potrebné, aby používaný teplomer meral na dve miesta za desatinou čiarkou a výrobcom garantovaná presnosť merania bola +/- 0,05°C
- V priebehu jedného cyklu je potrebné merať bazálnu teplotu tým istým teplomerom. V prípade, že sa teplomer stratí alebo rozbije, je potrebné do záznamovej tabuľky zaznačiť, kedy sa začal používať nový teplomer.
S meraním teploty stačí začať po skončení menštruácie. Ak má žena krátke cykly (kratšie ako 25 dní), je užitočné merať teplotu od 4.dňa cyklu. Žena, ktorá si meria teplotu v ústach, nemá pred meraním teploty piť alebo fajčiť, avšak pohár vody napr. o 4.30 hod. určite neovplyvní teplotu meranú o 6.30 hod.
Všeobecne platí, že bazálna teplota sa meria ráno po cca 6 hodinovom odpočinku. Pre niektoré ženy, najmä dojčiace matky, sa môže zdať dodržanie tejto podmienky v ich momentálnej situácii nereálne. Na základe skúseností z praxe je však možné povedať, že vstávanie počas noci napr. súvisiace so starostlivosťou o dieťa, nemá významný vplyv na rannú bazálnu teplotu, pokiaľ nemusí žena vyvíjať veľkú telesnú aktivitu. Dokonca, aj keď je žena určitú dobu v noci hore, môže očakávať, že jej ranná bazálna teplota bude spoľahlivá, ak pred meraním aspoň hodinu odpočívala na lôžku. Pokiaľ by teplota po noci s prerušovaným spánkom (veľmi časté nočné vstávanie) bola neočakávane vyššia, je potrebné do tabuľky urobiť poznámku o nedostatočnom odpočinku a túto teplotu považovať za neplatnú (označiť ako nepravidelnosť).
Neplatné teploty
V prípade, že teplota bola meraná mimo rámec povolenej výchylky, alebo jej hodnota môže byť ovplyvnená vonkajšími rušivými vplyvmi, nemôžeme sa pri určovaní plodnosti na ňu spoľahnúť. V záznamovej tabuľke je preto potrebné nameranú teplotu preškrtnúť, aby nás nemýlila pri vyhodnocovaní teplotnej krivky, do riadku nepravidelnosti k príslušnému dňu zapísať "x" a urobiť si poznámku napr. kedy bola teplota meraná, alebo aký rušivý vplyv mohol teplotu ovplyvniť.
Najčastejšie rušivé vplyvy, ktoré zvyšujú hodnotu nameranej BT :
- choroba, aj keď len začínajúca (nádcha, žalúdočné problémy, bolesti hlavy…)
- neskoršie meranie teploty nad rámec povolenej výchylky ( ± 30 minút), zmena letného času na zimný
- málo spánku, fyzická námaha pred ranným meraním
- pitie väčšieho množstva alkoholu ( nemusí to byť až do stavu opilosti)
- napätie, stres, cestovanie, zmena časovej zóny
- zmena teplomeru. ( Teploty merané novým teplomerom môžu byť vyššie, ale rovnako tak aj nižšie ako by sa nameralo pôvodným teplomerom.)
Nepravidelnosti
Najčastejšie rušivé vplyvy:
-
choroba, aj keď len začínajúca (nádcha, žalúdočné problémy, bolesti hlavy…)
-
meranie teploty v čase mimo rámec povolenej výchylky ( ± 30 minút) zmena letného na zimný čas (resp. naopak)
-
zmena miesta spánku (napr. počas dovolenky, víkendového pobytu)
-
málo spánku, fyzická námaha pred ranným meraním
-
pitie väčšieho množstva alkoholu (neznamená stav opilosti)
-
napätie, stres, cestovanie, zmena časovej zóny
-
zmena teplomeru