Anketa o dojčení a návrate plodnosti po pôrode, ktorej výsledky sme začiatkom tohto roku zverejnili opätovne poukázala na jednu starú, ale stále aktuálnu skutočnosť, že problémy s dojčením sa najintenzívnejšie prejavujú na samotnom začiatku a sú často následkom zlého prístupu zdravotníckeho personálu priamo v pôrodniciach. Cieľom nasledujúcej série článkov na tému dojčenie je pomôcť zlepšiť informovanosť a poskytnúť relevantné odborné informácie pre budúce dojčiace mamy. Podľa prednášky MUDr.Jacka Newmana spracovala Ľudmila Bencová

Dojčenie je prirodzený, fyziologický spôsob výživy dojčiat a ľudské mlieko je vyrobené špeciálne pre ne. Umelé mlieko, vyrobené z kravského mlieka, prípadne sójových bôbov, je len pramálo podobné a reklamy, ktoré tvrdia opak, zavádzajú.
Prevažná väčšina matiek je dokonale uspôsobená k tomu, aby svoje deti výlučne dojčili približne 6 mesiacov. Dokonca väčšina matiek produkuje viac než dostatok mlieka. Zastaralé metódy v nemocniciach, ktoré sú nanešťastie založené na kŕmení z fľaše, však stále prevažujú a výsledkom je, že dojčenie sa pre príliš veľa matiek a detí stáva obtiažnym, ak nie nemožným. Aby bolo dojčenie správne a úspešné, je rozhodujúci dobrý začiatok v prvých pár dňoch. Niet však pochýb, že aj napriek zlému začiatku, sa to mnohým matkám a deťom nakoniec podarí.
Kľúčom k úspešnému dojčeniu je, aby sa dieťa dobre prisalo. Dieťa, ktoré sa prisaje dobre, dostáva aj dostatok mlieka. Dieťa, ktoré sa dobre neprisaje, má oveľa väčšie ťažkosti pri získavaní mlieka, hlavne, ak je ho málo. Zlému prisatiu možno prirovnať snahu nakŕmiť dieťa z fľašky, v ktorej cumlíku je príliš malá dierka – fľaša je plná mlieka, dieťa ho však veľa nedostane. Ak sa dieťa prisaje nesprávne, môže navyše spôsobovať matke bolesti bradaviek. A ak sa mu nedostáva dostatok mlieka, väčšinou ostáva na prsníku dlhú dobu, čím predlžuje matke bolesť. Nanešťastie, ktokoľvek môže povedať, že dieťa sa prisalo dobre, aj ak to nie je pravda. Príliš veľa ľudí, ktorí by mali o týchto veciach vedieť, proste nevie, ako dobré prisatie vyzerá. Tu je niekoľko spôsobov, ako si dojčenie uľahčiť:
A. Správne prisatie je rozhodujúce pre úspech.Toto je kľúč k úspešnému dojčeniu.

 

kojenie_1.jpg

1./Dieťa má mať naširoko otvorené ústočká akoby zívalo

 

 

 

kojenie_2.jpg

2./Bradavka sa má dotýkať hornej pery dieťatka

 

 
 

kojenie_3.jpg

 

3./ Dolná pera zachytí väčšiu časť spodného dvorca.

 
 

kojenie_4.jpg

4./Správne prisaté bábätko.

Príliš veľa matkám bohužiaľ „pomáhajú“ ľudia, ktorí nevedia, čo je správne prisatie. Ak vám niekto hovorí, že prisatie vášho dvojdňového dieťaťa je správne, napriek tomu, že máte veľmi boľavé bradavky, buďte skeptickí a spýtajte sa niekoho iného. Pred tým, než opustíte nemocnicu, by vám mali ukázať, ako zistiť, že dieťa je prisaté správne, že aj naozaj dostáva dostatok mlieka z prsníka a ako by ste vy mali zistiť, či dostáva dostatok mlieka z prsníka (typ satia - ústa naširoko otvorené – pauza – zavreté ústa). Pozrite si taktiež videá na webovej stránke www.thebirthden.com/Newman.html, aby ste videli, ako sa má dieťa správne prisať. Ak opúšťate nemocnicu a neviete o tomto nič, čo najskôr sa s tým oboznámte. Niekedy zdravotnícky personál presviedča matku, že ak je pre ňu dojčenie bolestivé, prisatie nie je dobré (čo je väčšinou pravda) a matka by mala dieťa odtiahnuť a skúsiť, nech sa prisaje znova. Toto nie je správny postup. Bolesť obvykle ustúpi a dobré prisatie by sa malo trénovať na druhej strane alebo pri nasledujúcom dojčení. Odťahovanie dieťaťa z prsníka a snaha o opätovné prisatie len zvyšuje bolesť a poškodenie.

B. Dieťa by malo byť priložené k prsníku bezodkladne hneď po narodení. Prevažnú väčšinu novorodencov možno priložiť k prsníku v priebehu pár minút po narodení. Aj výskumy potvrdzujú, že mnohé deti sa už pár minút po narodení vedia bez pomoci priplaziť k prsníku z matkinho brucha, dokážu sa prisať a začať sa kŕmiť. Tento proces môže trvať hodinu a dlhšie, avšak matke a dieťaťu by sa tento spoločne strávený čas dopriať mal, aby sa mohli spoznávať. Deti, ktoré sa samy prisajú, majú potom oveľa menej problémov s dojčením. Tento proces si nevyžaduje žiadne úsilie zo strany matky, preto tvrdenia, že matka je na to príliš unavená po pôrode, sú nezmyslom. Štúdie okrem toho dokázali, že úzky fyzický kontakt pokožky matky s pokožkou dieťaťa vytvára teplo ako v inkubátore. Mnohé deti sa síce počas tohto procesu neprisajú a nedojčia, vo všeobecnosti to však nepredstavuje problém a neškodí, ak sa počká, kým dieťa dojčenie neiniciuje samo. Úzky fyzický kontakt pokožky matky s pokožkou dieťaťa je pre dieťa a matku dobrý, aj keď sa dieťa neprisaje.