Neraz sa po kurzoch alebo v poradni stretávame s tým, že sa nám žena alebo muž posťažujú na frustráciu z dlhého a nejasného hlienového obrazu, v dôsledku ktorého sa väčšinu cyklu zriekajú styku, keďže predchádzajú počatiu. Pýtajú sa: Nemáte niečo, čo by upravilo hlien a zmenšilo by tak počet „plodných“ dní?
Zázračný prútik ani Arabelin rozprávkový prsteň nemáme, ale to neznamená, že s uvedenou situáciou, resp. s inými ťažkosťami spojenými s praktizovaním života v rytme cyklu ženy sa nedá nič robiť, len vydržať. Mnohým párom pomohli odporúčania a skúsenosti Marylin Shannonovej zhrnuté v publikácii Plodnosť, cykly a výživa, ktorú Liga vydala pred dvoma rokmi.
Riešenie problému s dlhotrvajúcim výskytom nejasného (čo do kvality) hlienu spočíva v prvom rade v zistení príčiny. Iné odporúčanie je pre ženu, ktorá ešte dojčí svoje dieťa alebo prestala s dojčením v predchádzajúcich troch cykloch, iné odporúčanie je pre ženu, ktorá vysadila nedávno hormonálnu antikoncepciu, iné pre ženu blízko k prechodu, pre ženu so zníženou činnosťou štítnej žľazy alebo pre ženu s nedostatočnou luteálnou fázou.
V poslednom uvádzanom prípade, ktorý sa okrem dlhotrvajúceho hlienového príznaku prejavuje predovšetkým krátkou luteálnou fázou (menej ako 10 dní zvýšených poovulačných teplôt alebo menej než 9 dní od vrcholného dňa hlienu do nasledovného krvácania), prípadne predmenštruačným špinením a/alebo hnedým pomenštruačným krvácaním/špinením, môže byť riešením dodržiavanie dietetických odporúčaní ako pri PMS (predmenštruačnom syndróme). To znamená zvýšiť príjem zeleniny, celozrnných obilnín a strukovín, rýb a hydiny, obmedziť konzumáciu mliečnych výrobkov a červeného mäsa. Obmedziť by sa mala tiež konzumácia rafinovaného cukru, trans-mastných kyselín, soli, ale aj alkoholu, čokolády, kávy a nápojov obsahujúcich kofeín (dve šálky sú v pohode). Ženy s nedostatočnou luteálnou fázou by mali úplne vylúčiť používanie umelých sladidiel (aspartam a pod.) a pitie light nápojov. Naopak, pre získanie zdravých mononenasýtených tukov a dvoch esenciálnych mastných kyselín sa odporúča obohatiť stravu olivovým olejom a konzumovať saflórový olej a olej z ľanových semienok.

Možno ste už skúsili zmeniť stravovacie návyky či užívať vitamínové doplnky a nezaznamenali ste očakávaný efekt. Ako dlho ste vydržali? Ak menej ako tri mesiace, skúste znova. Niektoré pozitívne dôsledky zmeny v stravovaní sa nemusia prejaviť okamžite, potrebujú čas. Vydržte aspoň tri mesiace a podeľte sa o svoju skúsenosť aj s nami.
V budúcom čísle Novín z rodiny LPP sa budeme venovať bolestivej menštruácii.
Jozef a Simona Predáčovci