„ Ženám po pôrode by mala byť ponúkaná možnosť využívať dojčenie ako spôsob plánovania rodiny buď ako pomoc k dosiahnutou optimálnych dvojročných odstupov medzi pôrodmi alebo ako spôsob oddialenia zavedenia inej antikoncepcie."
(Kathy I. Kennedyová, Roberto Rivera a Alan S. Mc.Neilly - Spoločné prehlásenie o využití dojčenia ako metódy plánovania rodiny; Konferencia o laktačnej neplodnosti Bellago r.1988)

Pre ekologicky dojčiacu matku je prvých 8 týždňov po pôrode tak neplodných, že na konferencii o laktačnej neplodnosti v Talianskom Bellage v r.1988 vedci vyhlásili, že pri rozhodovaní, či ide o vracajúcu sa plodnosť alebo nie, môžeme ignorovať každé vaginálne krvácanie počas prvých 56 dní po pôrode.

Ekologické dojčenie ako forma prirodzeného plánovania rodičovstva poskytuje žene nasledovné výhody:

- je oslobodená od tabletiek alebo inej formy hormonálnej antikoncepcie a nemusí sa báť ich nepriaznivých dôsledkov na produkciu mlieka, na svoje zdravie, ani zdravie svojho dieťaťa. Nemusí mať obavy, že by v prípade ich zlyhania a následnej tehotnosti mohli vyvolať potrat alebo poškodenie plodu.
- nepotrebuje ani vnútromaternicové teliesko (DANA), ktoré spôsobuje ťažkosti pri sťahoch maternice počas dojčenia a nemusí sa báť jeho abortívneho účinku (spôsobujúceho potrat)
- prežívanie radosti z intímneho objatia nebude narúšané nepríjemnosťami, ktoré bývajú spojené s používaním prostriedkov tradičnej mužskej a ženskej bariérovej antikoncepcie, či neuspokojením z prerušovaného styku

Ak matka ekologicky dojčí a nemala po pôrode menštruáciu, riziko tehotenstva je počas prvých troch mesiacov rovné nule. Počas ďalších troch mesiacov je za tých istých podmienok pravdepodobnosť tehotenstva 1%.

Po šiestom mesiaci veku dieťaťa má ekologicky dojčiaca matka pred prvou menštruáciou asi 6% pravdepodobnosť, že môže dôjsť k otehotneniu. Ak chcú manželia znížiť pravdepodobnosť otehotnenia na 1%, robí žena symptotermálne pozorovanie - meria si teplotu ráno po prebudení (tzv. bazálnu teplotu) a niekoľkokrát denne pri návšteve toalety sleduje, či sa neobjavil hlien, prípadne večer zistí autopalpáciou stav krčka maternice. Keď sa žena dostane do plodného alebo pravdepodobne plodného obdobia, začne krčok maternice vylučovať hlien, ktorý vyvoláva pocit vlhkosti alebo klzka na vonkajších rodidlách a dá sa ľahko pozorovať na toaletnom papieri. Vo väčšine prípadov hlienový príznak dojčiacej ženy býva pred prvou menštruáciou dlhšie trvajúci a nápadnejší ako počas jej normálnych cyklov, takže ju včas upozorní na návrat plodnosti.
Mnohé ženy môžu spozorovať okrem toho aj zmeny na krčku maternice, ktorý sa s návratom plodnosti dvíha, otvára a mäkne.

Spravidla, ale nie vždy, predchádza návratu plodnosti „varovná“ menštruácia. Prvý cyklus, a niekedy aj ďalšie, bývajú často neplodné, pretože počas nich buď nedôjde k ovulácii vôbec, alebo až krátko pred menštruáciou. ( Pri kŕmení z fľašky nie je možné očakávať, že na návrat plodnosti po pôrode ženu upozorní varovná menštruácia. Dosť žien práve v tomto období neplánovane otehotnie.) Ovulácia predchádza u ekologicky dojčiacich žien prvej menštruácii v 15 - 20% prípadoch.
Po prvej menštruácii po pôrode manželia musia počítať s tým, že sa plodnosť ženy obnovila a preto sa riadiť zásadami a pravidlami STM pre štandardné menštruačné cykly.

Pre ženy, ktoré nedodržujú zásady ekologického dojčenia, teda buď vôbec nedojčia, alebo praktizujú tzv. kultúrne dojčenie (žena dojčí, avšak nie sú dodržané všetky zásady ekologického dojčenia), nie je možné spoliehať pri predchádzaní ďalšieho tehotenstva na vyššie uvádzané informácie a pravidlá. Tie platia výlučne len pre ekologicky dojčiace ženy.


Obdobie nástupu plodnosti po pôrode patrí k najnáročnejším obdobiam, čo sa týka zodpovedného určenia hraníc plodného a neplodných období cyklu. Avšak aj pre toto obdobie existujú presné pravidlá, ktoré si môžete naštudovať sami z publikácie Príručka symptotermálnej metódy PPR.

V prípade nejasností, respektíve ak budete potrebovať skonzultovať vašu situáciu, obráťte sa na učiteľský pár Ligy alebo na ústredie LPP.
Liga ponúka možnosť naučiť sa symptotermálnu metódu aj formou kurzu STM, ktorého tretie stretnutie je zamerané na problematiku návratu plodnosti po pôrode a na ktorom na rozdiel od knihy môžete využiť prítomnosť učiteľského páru pre detailnejší výklad a prípadnú osobnú konzultáciu.