166.4Ak sa páru nedarí počať, gynekológ neraz hneď ženu odošle do Centra asistovanej reprodukcie (CAR). Chápem, že gynekológ je ženský lekár a nie je špecializovaný len na neplodnosť. No predsa len by podľa mňa mohol ženu poslať aspoň na základné vyšetrenia hradené poisťovňou (pozri predchádzajúcu časť). Tie môžu odhaliť diagnózu, ktorú je možné riešiť, prípadne sa zistí, že pravdepodobnosť otehotnenia je minimálna, a pár má možnosť rozhodnúť sa, ako ďalej. Ak sa rozhodne pre návštevu CAR-u, treba vedieť, že to neznamená automaticky umelé oplodnenie. Sama som sa v centre stretla s lekármi, ktorí boli ochotní a ústretoví odborníci a dokázali pomôcť.

Reprodukčná imunológia – skúsenosť z nemocnice

Náš dôvod návštevy CAR-u bol výsledok vyšetrenia z reprodukčnej imunológie, ktoré som predtým absolvovala v nemocnici. Moje telo produkovalo voči spermiám protilátky, čo je vraj veľmi častá príčina neplodnosti a neraz sa na tento problém príde až po viacerých potratoch, prípadne neúspešných IVF cykloch.

Prístup v nemocnici považujem za chaotický – dochádzala som tam rok, liečila som sa tri mesiace kortikoidmi, z kontrolných vyšetrení sa ani nevedelo stanoviť, či vôbec zabrali. Jeden doktor odporúčal styk iba počas plodných dní, aby sa organizmus viac nedráždil, druhý zas odporúčal styk v normálnom režime, aby si telo na protilátky zvykalo. Asi je jasné, že plodiť potomka v takýchto podmienkach nie je úplne romantické, hladiny kortizolu sa určite zvýšili (tie som si merať radšej nedala ☺). Neotehotnela som. Potom som zas mala kortikoidy na tri mesiace vysadiť, aby si na ne telo nezvyklo. Bola som z toho všetkého nešťastná. Okrem toho manžel zakaždým absolvoval spermiogram a spätne sme zistili, že to nebolo nutné.

Chcela som doplniť imunologické vyšetrenie, a preto som medzitým hľadala lekára na inom pracovisku. Viem, že tieto vyšetrenia sú drahé a potrebujem na ne ďalšiu žiadanku. Keď mi ju gynekológ vystavil, podarilo sa mi dostať k odborníkovi, ktorý pôsobil v CAR-e.

Imunológia – prístup v CAR-e

Na vyšetrenie som si opäť počkala štvrť roka. Testy ukázali, že protilátky na spermie sú v norme. Manžela dokonca nepotrebovali. Imunológ mi vysvetlil aj všetky predchádzajúce výsledky, a čo chýbalo, to sa doplnilo. Nové testy ukázali protilátky na trofoblast. Nasadili liečbu a po troch mesiacoch kontrolné testy potvrdili, že zabrala.

Považujem za dôležité podeliť sa s informáciou, že imunita a protilátky sa môžu v čase meniť. Niektorá žena otehotnenie vďaka liečbe a druhýkrát otehotnie aj bez nej, alebo naopak. Preto imunologické vyšetrenie môže mať zmysel, aj keď sa už v minulosti otehotnieť podarilo.

Liečba spočíva v potlačení imunity. Aby bola účinná, je potrebné najprv vylúčiť všetky zápaly v tele. Všetko záleží aj od celkového stavu organizmu – neraz sa napríklad nájde súvislosť s nesprávnou funkciou štítnej žľazy, intoleranciami na potraviny, autoimunitnými ochoreniami apod.

Prístup nemocnice a CAR-u bol odlišný; jednak po odbornej stránke, jednak preto, že v centre nebol nutný spermiogram. V nemocnici sa robil zakaždým. Išli sme na konkrétne oddelenie a tam sa riešil konkrétny problém. Samozrejme, vždy sa tam pýtajú na plány, počítajú s umelým oplodnením, ale čaká sa, dáva sa šanca prirodzenému otehotneniu a je na rozhodnutí páru, ako bude postupovať. V rámci tohto centra sme predsa nakoniec šli aj na oddelenie reprodukčnej medicíny. A to z dôvodu, aby sa počas mojej imunologickej liečby ultrazvukom stanovilo, kedy bude ovulácia a bolo to na istotu (tzv. plánovaný styk). Tam chceli, aby manžel šiel na spermiogram, mali sme však viacero výsledkov z nemocnice, takže to nebolo nutné. Keby sme nechceli, neriešili by to. Ultrazvukové vyšetrenia trvali cca pol roka. Žiaľ, k otehotneniu to nepomohlo. Ale mne to aspoň potvrdilo, že STM, moje pocity a ovulačné testy korešpondujú. Tak aspoň malá radosť.

Rozhodujete sa vy, nie CAR

V tom čase som navštívila ešte jedno centrum a absolvovala som klasický vstupný pohovor. Dôvodom bola možnosť v rámci promoakcie absolvovať vyšetrenie AMH a hladín základných hormónov. (Vyšetrenie AMH do určitej miery odráža počet vajíčok, ktoré zostávajú vo vaječníkoch, tzv. ovariálnu rezervu. Má však aj svoje limity, ako som uviedla v predchádzajúcej časti článku. Pre ženu, ktorá si želá otehotnieť, je dôležitejšia informácia, že ovulácia v aktuálnom cykle prebieha, t. j.  stúpa bazálna teplota.) 
V ponuke promoakcie bol aj spermiogram, ale keďže manžel neprišiel, nekonal sa. Pri prvej návšteve súčasne s odbermi som absolvovala aj vstupný pohovor. Šlo mi o konzultáciu mojich výsledkov a skrátka, bola som zvedavá. Prebehol absolútne neprofesionálne. Výsledky boli v poriadku, avšak AMH bolo nižšie, ako by malo. Paradoxne jeho hodnota bola najvyššia zo všetkých troch meraní, ktoré som za svoj život absolvovala a kritická hodnota to naozaj nebola (konkrétne 1ng/ml). Doktorka zastrašovala, manipulovala, tvrdila, že do roka už nebudem mať vlastné vajíčka a že presne vie, ako sa zachováme. Že budeme naštvaní, stratíme ďalšie mesiace a potom zúfalí prídeme, lebo ona vie, ako to chodí, a že v mojom prípade už bude neskoro. Tvrdila mi, že nízke AMH znamená aj nekvalitné vajíčka, čo nepovažujem za pravdivé. Pohovor trval asi 20 minút a nezaznelo v ňom nič o procese „liečby“, rizikách, nežiaducich účinkoch, úspešnosti apod. Predmetom celého rozhovoru bolo použiť nižšie AMH k tomu, aby ma presvedčila k IVF, a to ideálne najbližší cyklus. Táto skúsenosť bola pre mňa extrémne negatívna. Takýto nátlak som od žiadneho lekára nezažila.

Spomínam to preto, lebo sa môže stať, že gynekológ pošle ženu, ktorá je plná dôvery, so žiadankou do reprodukčného centra, a tam aj riešiteľný problém zveličia a neponúknu iné riešenie. Alebo ponúknu, ale bude to pod nátlakom k IVF. Keby som nemala predošlé skúsenosti, vyšetrenia a informácie, bola by som nešťastná a bez nádeje.

Preto odporúčam pred prvou návštevou CAR-u zaujímať sa o svoj zdravotný stav a informovať sa. Nenechať sa zastrašiť; veľa sa dá vyriešiť aj bez IVF. Tieto centrá ako súkromné spoločnosti majú lepšie finančné možnosti a môžu si dovoliť kvalitné vybavenie, laboratóriá, odborníkov… Ich odporúčania sú odporúčania, nie príkazy, spermiogram nie je povinnosť, ani akékoľvek vyšetrenia, lieky apod. Podľa mňa je dobré pred akýmkoľvek vyšetrením, či už v nemocnici, v CAR-e, hľadať informácie, recenzie, ak je možnosť, radiť sa s viacerými odborníkmi, zaujímať sa o svoj zdravotný stav. Je to náročné najmä na čas, ale ušetrí to mnoho času, energie a sklamania.

 Rebeka