Anovulácia predstavuje jednu z najčastejších porúch menštruačného cyklu. V anovulačných cykloch z rôznych dôvodov nedochádza k dozrievaniu vajíčka vo vaječníku, a tým ani k jeho uvoľneniu z folikulu v procese ovulácie. Existuje však ešte jedna špecifická, menej známa forma anovulácie, ktorej je venovaný tento príspevok.
Menštruačný cyklus ženy je riadený reprodukčným hormonálnym systémom, pričom hlavnú úlohu zohrávajú folikuly stimulujúci hormón (FSH), estrogén, luteinizačný hormón (LH) a progesterón. Na začiatku cyklu stimuluje FSH hormón dozrievanie vajíčka vo folikule v jednom z vaječníkov a súčasne vplýva na zvyšovanie hladiny estrogénov. Následne, približne v polovici cyklu, dochádza pod vplyvom nárastu hladiny LH hormónu k ovulácii – prasknutiu folikulu a uvoľneniu zrelého oocytu (vajíčka) do vajíčkovodu. Prázdny folikul je následne luteinizovaný – mení sa na žlté teliesko (corpus luteum), ktoré do konca cyklu (resp. počas prvých týždňov tehotenstva, ak došlo k oplodneniu) produkuje progesterón.
Čo sa skrýva pod pojmom „luteinizovaný neprasknutý folikul“?
Ako napovedá samotný názov, ide o stav, keď sa folikul pod vplyvom LH hormónu zmení na žlté teliesko (je luteinizovaný), no nedôjde k jeho prasknutiu ani k uvoľneniu zrelého oocytu, teda k ovulácii. Na rozdiel od bežnej formy anovulácie však vďaka vzniknutému žltému teliesku dochádza k tvorbe progesterónu, čo predstavuje hlavný problém pri určovaní diagnózy – cyklus sa po hormonálnej stránke javí v poriadku. Ak si žena meria bazálnu telesnú teplotu, aj v takomto cykle sa jej podarí nájsť trvalý teplotný vzostup (pretože ten je spôsobený nárastom hladiny progesterónu; príklady záznamov nájdete na lpp.cz).
Príčina syndrómu neprasknutého folikulu nie je známa, svoju úlohu však môže zohrávať chronický stres, hormonálna nerovnováha, zápalové procesy v tele alebo dlhodobé užívanie niektorých liekov.
Keďže cyklus, v ktorom došlo k vzniku luteinizovaného neprasknutého folikulu, sa hormonálne javí ako zdravý, diagnostika je možná jedine pomocou ultrazvuku. Je dôležité poznamenať, že výskyt takéhoto cyklu neznamená, že v inom cykle nemôže mať žena riadnu ovuláciu. Podľa štúdie z roku 2006 boli cykly s prítomnosťou neprasknutého folikulu zistené až u 10 % zdravých plodných žien. Problém teda nastáva až vtedy, ak k tomuto problému dochádza pravidelne a dlhodobo, čo môže byť skrytou príčinou neplodnosti páru.
Hoci syndróm neprasknutého folikulu bol vo vedeckej literatúre prvýkrát opísaný ešte v roku 1975, príčiny vzniku aj možnosti liečby sú stále málo preskúmané. S narastajúcim povedomím o tomto syndróme budú azda pribúdať aj relevantné vedecké informácie o možnostiach terapie pre ženy s častým výskytom neprasknutého foikulu, aby následne mohli prirodzene otehotnieť.
Viera Dobrotková
Redakčná poznámka:
Článok Vierky Dobrotkovej je spracovaním informácií z príspevku Melayny Aliceaovej: Luteinized Unruptured Follicle (LUF): An explanation for „unexplained infertility“, www.naturalwomanhood.org (18. 3. 2025).